Od ponad dekady backup jest dużym wyzwaniem dla firm każdej wielkości. Rozwiązania chmurowe mogą w końcu przynieść istotną poprawę tej sytuacji, zapewniając efektywne tworzenie kopii zapasowych przy jednoczesnym odciążeniu działu IT.

Głównymi przyczynami trudności z backupem są stale rosnąca ilość danych wymagających ochrony oraz rozbudowa infrastruktury IT. Optymalizacja wydajności, komplikacje z usuwaniem błędów, zarządzanie nośnikami czy konieczność zmieszczenia się w kurczących się oknach backupu powodują, że IT jest coraz bardziej zaangażowane w procesy tworzenia kopii zapasowych. Wirtualizacja sporo poprawiła w tej materii, pojawiło się też szereg innych rozwiązań, mających skrócić ewentualne przestoje w działaniu ważnych aplikacji. Można wykorzystywać migawki czy mechanizmy replikacji, a taśmy magnetyczne zastępować szybkimi dyskami. To jednak nie rozwiązuje zasadniczych wyzwań związanych z backupem. Dobrym wyborem jest BaaS

Firmy coraz częściej są zainteresowane zlecaniem backupu usługodawcom zewnętrznym, takim jak Integrated Solutions. Dobrym wyborem jest backup w chmurze

, m.in. ze względu na korzyści ekonomiczne. Dostawcy takich usług często oferują klientom dedykowane łącza sieciowe do wydajnego przesyłania kopii zapasowych w sieci WAN. Początkowo klienci mogą korzystać z takiej usługi do ochrony komputerów PC lub zdalnych oddziałów. Można również zacząć od objęcia usługą BaaS mniej istotnych aplikacji, a następnie rozszerzać zakres jej wykorzystania na pozostałe systemy. W takim przypadku z reguły zaczyna się od aplikacji i systemów, które działają poza głównym centrum danych. Dodatkowo, kopie zapasowe są przesyłane z wielu systemów do chmury wdrożonej w centrum danych usługodawcy.

Według IDC, BaaS jest wykorzystywany obecnie przez użytkowników do ochrony danych z komputerów PC, mniejszych aplikacji, systemów pracy grupowej oraz zdalnych oddziałów.